HemTransportbanorRullbanorIntersystem – Driven rullbana (7,6 m)
Jacob Sardal Relevator

Jacob Sardal

Affärsutvecklare

+46760079180

jacob.sardal@relevator.se

Intersystem – Driven rullbana (7,6 m)

32 500 SEK

Översikt

Vi har nu en rak rullbana från Intersystem på 7,6 meter tillgänglig i mycket gott skick.

Med 500 mm bredd är denna rullbana perfekt för längre transporter i lager- och produktionsmiljöer. Den raka designen gör den enkel att ansluta till befintliga system och skapar smidiga flöden från inlastning till utmatning.

Oavsett om du vill förbättra logistiken vid packstationer, sortering eller automatiserade processer, erbjuder denna långa rullbana stabil och effektiv transport av gods över längre avstånd.

Tillgänglig för snabb leverans – redo att integreras i ditt system omgående.

Teknisk information

Modellår
2017
Tillverkare
Intersystem
Längd
7 600 mm
Bredd
600 mm
Rullbredd
500 mm
Höjd
650 mm (justerbart)
Hastighet
Ca 0,3 m/s

Vanliga frågor

Det beror på:

  • Typ av gods
  • Vikt
  • Flöde
  • Layout

Begagnade rullbanor är ofta ett mycket kostnadseffektivt alternativ.

Ett transportband, eller bandstransportör som det ibland också kallas, använder ett bälte och passar bra för mindre, ojämnt eller lätt gods. 

Rullbanor använder rullar och passar bäst för kartonger, lådor och pallar. De är mycket driftsäkra och enkla att underhålla.

Kapaciteten beror på modell och konstruktion. Rullbanor kan hantera allt från lätta paket till tungt gods och pallar. 

Rullbanor är mycket yteffektiva. De kan installeras i befintliga lokaler och anpassas efter layout.

  • Mycket driftsäkra
  • Flexibla och modulära
  • Enkla att installera
  • Lågt underhåll
  • Kostnadseffektiva

Vi hjälper dig att välja rätt rullbana baserat på ditt gods, flöde och befintliga system.

Rullbanor är modulära och relativt enkla att installera. De monteras i sektioner och kan anpassas efter befintligt flöde. Relevator hjälper till med demontering, flytt och installation av både enstaka rullbanor och hela system.

1 100+

Över 1 000 maskinflyttar genomförda för kunder inom olika branscher.

30+

Leveranser till företag i mer än 30 länder världen över.

50%

I snitt 50% lägre kostnad än nyköp.

Kontakta oss