HemTransportbanorRullbanorIntersystem - Driven rullbana 2,5 m
Jacob Sardal Relevator

Jacob Sardal

Affärsutvecklare

+46760079180

jacob.sardal@relevator.se

Intersystem - Driven rullbana 2,5 m

Objekt-ID: 356326-03

5 500 SEK

Aktuellt lagersaldo
1 till salu

Översikt

Kompakt driven rullbana från svensktillverkade Intersystem med en längd på 2 000 mm.

En smidig och utrymmeseffektiv lösning för korta godstransporter, överlämningar och buffertzoner i lagret eller produktionen.

Denna drivna rullbana är idealisk för installationer där utrymmet är begränsat eller där du behöver en pålitlig länk mellan olika maskiner, packstationer och sorteringssträckor. Med Intersystems beprövade industriella byggkvalitet och en rullbredd på 800 mm hanterar den smidigt kartonger, plastbackar och godstråg med hög tillförlitlighet och jämn frammatning.

Relevator ger dig svensk kvalitet och omedelbar leverans till en avsevärt lägre kostnad än nyköp – samtidigt som du gör ett klimatsmart och cirkulärt val.

Teknisk information

Modellår
2015
Maskinlängd
2 500 mm
Maskinbredd
850 mm
Maskinhöjd
850 mm
Rullbredd
800 mm
Drivning
Driven

Vanliga frågor

Det beror på:

  • Typ av gods
  • Vikt
  • Flöde
  • Layout

Begagnade rullbanor är ofta ett mycket kostnadseffektivt alternativ.

Ett transportband, eller bandstransportör som det ibland också kallas, använder ett bälte och passar bra för mindre, ojämnt eller lätt gods. 

Rullbanor använder rullar och passar bäst för kartonger, lådor och pallar. De är mycket driftsäkra och enkla att underhålla.

Kapaciteten beror på modell och konstruktion. Rullbanor kan hantera allt från lätta paket till tungt gods och pallar. 

Rullbanor är mycket yteffektiva. De kan installeras i befintliga lokaler och anpassas efter layout.

  • Mycket driftsäkra
  • Flexibla och modulära
  • Enkla att installera
  • Lågt underhåll
  • Kostnadseffektiva

Vi hjälper dig att välja rätt rullbana baserat på ditt gods, flöde och befintliga system.

Rullbanor är modulära och relativt enkla att installera. De monteras i sektioner och kan anpassas efter befintligt flöde. Relevator hjälper till med demontering, flytt och installation av både enstaka rullbanor och hela system.

1 100+

Över 1 000 maskinflyttar genomförda för kunder inom olika branscher.

30+

Leveranser till företag i mer än 30 länder världen över.

50%

I snitt 50% lägre kostnad än nyköp.

Tova & Naomi

Kontakta oss