HemTransportbanorRullbanorOdriven rullbana – Hanter IT
Jacob Sardal Relevator

Jacob Sardal

Affärsutvecklare

+46760079180

jacob.sardal@relevator.se

Odriven rullbana – Hanter IT

9 000 SEK 12 500 SEK

Översikt

Odriven rullbana från Hanter IT, som använts som reject i en sorteringsanläggning. Det innebär att den i princip aldrig använts, då den endast tagit emot paket där streckkoden inte kunnat läsas, vilket sker ytterst sällan.

Kan med fördel användas som ”ändrullbana”, avlastningsbord, eller liknande. Höjden är justerbar, så likaså lutningen, så användningsområdena är många!

Rullbanan är helt odriven, och har ett CC-mått på 100 mm mellan rullarna.

Tillgänglig för omgående leverans. Frakt tillkommer.

Teknisk information

Modellår
2018
Tillverkare
Hanter IT
Tillverkningsår
2018
Längd
2 800 mm
Bredd
850 mm
Rullbredd
800 mm
Höjd
900 mm vid högsta punkt (justerbar)
Maxlast
Ca 75 kg/m

Vanliga frågor

Det beror på:

  • Typ av gods
  • Vikt
  • Flöde
  • Layout

Begagnade rullbanor är ofta ett mycket kostnadseffektivt alternativ.

Ett transportband, eller bandstransportör som det ibland också kallas, använder ett bälte och passar bra för mindre, ojämnt eller lätt gods. 

Rullbanor använder rullar och passar bäst för kartonger, lådor och pallar. De är mycket driftsäkra och enkla att underhålla.

Kapaciteten beror på modell och konstruktion. Rullbanor kan hantera allt från lätta paket till tungt gods och pallar. 

Rullbanor är mycket yteffektiva. De kan installeras i befintliga lokaler och anpassas efter layout.

  • Mycket driftsäkra
  • Flexibla och modulära
  • Enkla att installera
  • Lågt underhåll
  • Kostnadseffektiva

Vi hjälper dig att välja rätt rullbana baserat på ditt gods, flöde och befintliga system.

Rullbanor är modulära och relativt enkla att installera. De monteras i sektioner och kan anpassas efter befintligt flöde. Relevator hjälper till med demontering, flytt och installation av både enstaka rullbanor och hela system.

1 100+

Över 1 000 maskinflyttar genomförda för kunder inom olika branscher.

30+

Leveranser till företag i mer än 30 länder världen över.

50%

I snitt 50% lägre kostnad än nyköp.

Kontakta oss