
SOCO SYSTEMS – Kombinerad bandtransportör & rullbana
19 500 SEK
Översikt
Kombinerad rullbana och bandtransportör tillverkad av SOCO Systems år 2019.
Denna lösning har använts för att kunna ”takta” godset, detta för att skapa ett jämnt flöde med kontrollerat avstånd mellan varje paket. Detta är dock inte ett krav, utan transportören kan anpassas och användas efter behov.
Tillgänglig för omgående leverans. Frakt tillkommer.
Teknisk information
- Modellår
- 2019
- Tillverkare
- SOCO SYSTEM
- Tillverkningsår
- 2019
- Längd
- 1 730 mm
- Bredd
- 670 mm
- Höjd
- 810 mm
- Hastighet
- Ca 0,3 m/s
Vanliga frågor
Ett transportband, eller bandstransportör som det ibland också kallas, använder ett bälte och passar bra för mindre, ojämnt eller lätt gods.
Rullbanor använder rullar och passar bäst för kartonger, lådor och pallar. De är mycket driftsäkra och enkla att underhålla.
Kapaciteten beror på modell, bredd och motor. Transportband kan hantera allt från små paket till tungt industrigods, så länge de är rätt dimensionerade. Vi hjälper dig att välja rätt transportband baserat på vikt, gods och dimensionering.
Transportband kan användas för att transportera exempelvis:
- Kartonger och paket
- Plastlådor och backar
- Livsmedel
- Industrikomponenter
- Bulkmaterial
Kontakta oss så hjälper vi dig att hitta rätt transportband.
Kapaciteten beror på modell, bredd och motor. Transportband kan hantera allt från små paket till tungt industrigods, så länge de är rätt dimensionerade. Vi hjälper dig att välja rätt transportband baserat på vikt, gods och dimensionering.
Relevator är specialiserade på begagnad lagerautomation, inklusive transportband och rullbanor. Vi hjälper företag att demontera, flytta, sälja och installera utrustning över hela Sverige. Kontakta oss så hjälper vi dig att hitta rätt lösning.
Relaterade produkter
1 100+
Över 1 000 maskinflyttar genomförda för kunder inom olika branscher.
30+
Leveranser till företag i mer än 30 länder världen över.
50%
I snitt 50% lägre kostnad än nyköp.









